Romania | Select another site to see content specific to your location Change site

Website select
Global United Kingdom Czech Republic Romania Belgium Italy Macedonia Poland Luxembourg Hungary
  • martie 31, 2023
  • Comunicat de presă

Elevii Fundației GFG privesc spre un viitor sustenabil

Fundația GFG și Rewise Learning, alături de LIBERTY Galați, au organizat o săptămână de activități interesante și educative pentru elevii din clasa de învățământ dual de la Liceul Tehnologic Paul Dimo.

Elevii și-au folosit abilitățile de lucru în echipă și cunoștințele în domeniul electricității pentru a construi boxe Bluetooth din cutii reciclate de oțel, folosind kituri cu procesoare, cabluri și întrerupătoare.

În cadrul evenimentului, elevii au învățat despre mediul înconjurător, despre importanța acestuia în viața noastră de zi cu zi și despre rolul pe care LIBERTY Steel îl joacă în transformarea companiei noastre într-o afacere sustenabilă. Dorinel Munteanu, antrenorul echipei locale de fotbal SC Oțelul Galați, a găzduit, de asemenea, o sesiune despre motivație. Săptămâna a culminat cu o activitate de lucru în echipă, unde elevii au scris, regizat și editat propriul film de animație despre mediu și impactul acestuia asupra comunității locale.

Viitorii electricieni au primit vineri un certificat de absolvire în cadrul unui eveniment de premiere la care au participat părinți, reprezentanți ai autorităților locale și din domeniul educației, electricieni – foști ucenici, precum și conducerea LIBERTY Galați.

Georgina Crumpton, General Manager al GFG Alliance și al Fundației GFG, a declarat: „Am fost extrem de impresionată de entuziasmul elevilor noștri în această săptămână, care au îmbrățișat un nou mod de învățare și au aplicat cunoștințele lor în materiile STEM (Știință, Tehnologie, Inginerie și Matematică) atât în activitățile practice, cât și în scris. Pe lângă faptul că au demonstrat abilități practice și STEM excelente, elevii noștri au dat dovadă de o capacitate fantastică de lucru în echipă și de comunicare pe parcursul săptămânii. Investiția în generațiile viitoare este foarte importantă pentru noi și sunt foarte mândră de ceea ce am realizat în această săptămână.”

Toate programele Fundației GFG se concentrează pe dezvoltarea unor abilități de viață esențiale, pentru a pregăti elevii pentru un loc de muncă după terminarea școlii. Ca parte a programului de învățare duală, Fundația GFG și Rewise Learning dezvoltă un program educațional care oferă o calificare acreditată în Marea Britanie.

Cei 21 de studenți din clasa de învățământ dual de la Liceul Tehnologic Paul Dimo sunt susținuți de Fundația GFG și de LIBERTY Galați cu burse lunare și programe educative personalizate. Sistemul de învățământ dual îmbină cunoștințele teoretice predate de profesori cu activitățile practice realizate cu ajutorul mentorilor LIBERTY Galați. Pe parcursul stagiilor de practică, elevii vor studia într-un atelier special pregătit pentru ei și vor primi echipamente de lucru și de protecție, compania asigurând transportul și masa de prânz.

Fondată de Sanjeev Gupta și soția sa, Nicola, Fundația GFG este o organizație caritabilă care își propune să dezvolte programe educaționale ce le oferă tinerilor o perspectivă asupra industriei prin experiențe din lumea reală, dezvoltându-le în același timp abilitățile de comunicare, încrederea în forțele proprii și abilitățile interpersonale. Înființată în Marea Britanie în 2017 și lansată în România în august 2021, Fundația GFG lucrează cu parteneri educaționali pentru a ajuta mii de tineri prin intermediul unor programe de știință, tehnologie, inginerie și matematică (STEM), în vederea dezvoltării competențelor antreprenoriale și identificării oportunităților din comunitățile locale.

Parteneriatul Fundației GFG cu Rewise Learning a început în anul 2017 odată cu programul “Geared Up for STEM” elaborat pentru a inspira studiul în domeniile STEM în rândul tinerilor din Newport, South Wales. Rewise Learning este o organizație premiată din Marea Britanie care furnizează programe creative de educare și programe de învățare online, oferind cursuri, resurse și proiecte educative.

Latest News

View All