Romania | Select another site to see content specific to your location Change site

Website select
Global United Kingdom Czech Republic Romania Belgium Italy Macedonia Poland Luxembourg Hungary
  • august 7, 2023
  • Comunicat de presă

LIBERTY Galați lansează un program de pregătire Lean Green Belt 6 Sigma

LIBERTY Galați, cel mai mare producător integrat de oțel din România, își continuă strategia de perfecționare a echipei și de creștere a flexibilității și profitabilității producției prin lansarea unui program de pregătire „Lean Green Belt 6 Sigma”.

Cu scopul de a îmbunătăți competitivitatea și operațiunile companiei, programul „Lean Green Belt 6 Sigma” pregătește echipa să identifice problemele care ar putea genera potențiale incidente tehnice, ajutând la rezolvarea mai eficientă a situațiilor care ar putea avea impact asupra siguranței, productivității, costurilor și calității. Anul trecut, echipa din Galați a finalizat cu succes prima fază a programului, „Lean Yellow Belt 6 Sigma”, și a început să implementeze mai multe proiecte importante de îmbunătățire și modernizare a operațiunilor companiei și a zonei de producție.

Echipa de la Galați este prima din Grupul LIBERTY Steel care implementează programul Lean Green Belt 6 Sigma, care va fi extins în viitor și la alte companii europene. Pe măsură ce echipa dobândește abilități analitice, competențe de rezolvare a problemelor și tehnici privind maximizarea utilizării resurselor, va sprijini compania să își atingă obiectivele, să crească flexibilitatea, sustenabilitatea și profitabilitatea producției și să implementeze planurile sale de transformare GREENSTEEL.

Prasanta Mishra, Directorul Executiv al LIBERTY Galați, a declarat: „Pe măsură ce avansăm în planurile noastre de transformare GREENSTEEL și ne modernizăm operațiunile de producție, derulăm în mod constant programe și acțiuni care vizează îmbunătățirea know-how-ului echipei noastre și pregătirea acesteia pentru un viitor modern, verde și sustenabil. Acest program de pregătire oferă participanților instrumentele analitice necesare pentru a descrie și cuantifica potențialele situații privind siguranța, calitatea, productivitatea, costurile și blocajele, în vederea soluționării acestora într-un mod sustenabil. Sunt foarte încântat că putem oferi oportunități de dezvoltare personală și profesională echipei noastre, continuând în același timp să ne îndeplinim strategia de business și planurile operaționale.”

Programul de pregătire Lean Green Belt 6 Sigma are o componentă puternică de sănătate și securitate la locul de muncă, prioritatea de top a companiei, care completează programul existent al LIBERTY Galați, Safety Connect. În cadrul acestei inițiative, toți angajații LIBERTY Galați participă la cursuri de formare dedicate, care se concentrează pe prevenție, colaborare și dezvoltarea unei culturi în care fiecare angajat este responsabil pentru propria siguranță și pentru siguranța celorlalți.

Strategia LIBERTY Galați vizează creșterea flexibilității și profitabilității producției, precum și extinderea portofoliului de produse, și include o serie de investiții în noi echipamente. În urma unei investiții de peste 40 de milioane de lei, compania a instalat o linie de acoperire a țevilor de ultimă generație la unitatea sa specializată LIBERTY Tubular Products Galați, ceea ce permite LIBERTY Galați să devină singurul furnizor din regiune de țevi și conducte acoperite, obținute din propria producție de tablă groasă, întărind promisiunea companiei de a oferi soluții end-to-end clienților săi din România, Europa Centrală și de Est, Orientul Mijlociu și America. De asemenea, compania pregătește lansarea unei noi instalații moderne de răcire accelerată, în valoare de 150 de milioane de lei, la Laminorul de Tablă Groasă. Instalația va permite companiei să își consolideze prezența pe cele mai profitabile segmente de piață, să crească gradul de productivitate, să extindă portofoliul de produse cu valoare adăugată și va îmbunătăți calitatea produselor finite pentru clienții săi din domeniile offshore, construcții, construcții navale și vase sub presiune.

Tags
Liberty

Latest News

View All